Ogrzewanie Podłogowe

Coraz częściej w domach jak i mieszkaniach decydujemy się na ogrzewanie podłogowe.

Co za tym idzie musimy wybrać odpowiednia podłogę, która nie będzie nam zatrzymywać ciepła.

Na rynku występuje bardzo dużo rodzajów drewna oraz paneli , które nadają się na ogrzewanie podłogowe.

Producenci prześcigają się w ulepszaniu podłóg nadających się na ogrzewanie podłogowe.

Co wybrać?

Aby ogrzewanie podłogowe spełniało swoją funkcję powinniśmy wybrać na podłogę materiał o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i dużej bezwładności cieplnej,

Drewniana podłoga

Decydując się na drewniana podłogę na ogr4zewanie podłogowe musimy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Najlepiej zdecydować się na drewno o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, na przykład dąb, doussie, iroko, merbau albo tek

Na posadzce z ogrzewaniem podłogowym nie powinno się kłaść parkietu grubszego niż 1,5-centymetrowy. Grubszy nie tylko za bardzo ograniczy przekazywanie ciepła, ale też powstaną w nim większe szczeliny.

Zdecydowanie lepiej sprawdzą się parkiety lub deski dwu i trzy warstwowe, w których w wyniku krzyżowego ułożenia słoi praca drewna jest ograniczona. Wybierając elementy warstwowe, trzeba jednak sprawdzić, czy producent zaleca je na ciepłe podłogi. Jeśli nie, częste zmiany temperatury mogą doprowadzić do ich rozwarstwienia.

Nasz salon poleca na ogrzewanie podłogowe Finishparkiet (deska 2 warstwowa) oraz Tarkett (deska trzywarstwowa)

 

Nie należy układać gatunków drewna, które mają wysoki współczynnik skurczu – w dużym stopniu zmieniają wymiary pod wpływem zmian temperatury i wilgotności – jak na przykład buku. Należy zrezygnować również ze średnio pracującego drewna, na przykład jesionu. Oprócz gatunku drewna istotna jest także budowa drewnianych elementów.

 

Najlepszym sposobem zabezpieczenia drewna ułożonego na ogrzewaniu podłogowym jest olejowanie, które nie skleja kantów drewna.(polecamy bardzo wydajny olej Osmo w różnych odcieniach) Lepiej zrezygnować z lakierowania, ponieważ na pracującej podłodze lakier może pękać i uwydatnia szczeliny między drewnianymi elementami.

 

Panel (laminat)

Na podłogach ogrzewanych można też układać panele laminowane. Jednak tylko te, których producent zezwala na takie zastosowanie.(Polecamy norweskie panele Alloc na płycie HDF, oraz niemieckie panele Sensa)

Najlepiej zdecydować się na panele zatrzaskowe, których krawędzi nie trzeba sklejać. Dzięki temu posadzka lepiej zniesie zmiany wymiarów elementów spowodowane wahaniami temperatury.

 

Pozostaw odpowiedź